HALA / RYS HISTORYCZNY

 

HALA WIDOWISKOWO SPORTOWA W OPOLU

Hala Widowiskowo-Sportowa w Opolu jest perełką modernistycznej architektury. Przy ul. Oleskiej nie może się nie rzucić w oczy specyficzna kopuła, która przez lata gościła nie tylko wydarzenia sportowe, ale również koncerty, wystawy i targi.

 

50 LAT HISTORII

  Budynek został oddany do użytku 20 lipca 1968 r. W 2018 roku obchodzimy okrągłą 50 rocznicę funkcjonowania obiektu. Same prace związane z budową hali wzbudzały duże zainteresowanie ze strony mieszkańców. Pomysłodawcami i projektantami byli: architekt Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Podczas uroczystej sesji wojewódzkiej i miejskiej rady narodowej otwarto nowoczesny w tamtych czasach obiekt, który zyskał uznanie i doroczną nagrodę ministra budownictwa. Pomysłodawcą nagrody był Józef Buziński, ówczesny Wojewoda i wielki kibic sportowy. To dzięki niemu w Olsztynie powstała identyczna hala „Urania”, gdy Józef Buziński został wojewodą tego miasta. Stanął on na czele społecznego komitetu budowy. Na konto komitetu pieniądze płynęły z kilku źródeł. Po pierwsze od osób prywatnych, które kupowały okolicznościowe cegiełki. Po drugie organizowano loterie (jedną z nagród było auto Wartburg), a o sporą część pieniędzy wystarano się w firmie prowadzącej grę Toto-Lotek. Inwestycję wsparły też przedsiębiorstwa państwowe. Mnożyły się czyny społeczne. Z okazji 5. zjazdu PZPR załogi ZUP Nysa i poznańskiego Mostostalu wykonały prace montażowe trzech 16-metrowych słupów oświetleniowych.

 

  Konstrukcja Okrąglaka jest bardzo prosta, bo wykonano ją z prefabrykatów, które mogły powstawać na miejscu, co znacznie obniżało koszty inwestycji. Halę stawiało całe województwo, a projektanci kierowali się hasłami: prosto i tanio. Okrąglak ma prostą konstrukcję, ale nie tandetną. Prostota myślenia polega m.in. na rezygnowaniu ze zbędnych dupereli. Nie trzeba robić ozdóbek, nie trzeba stosować marmurów – wspomniał Jerzy Gottfried, który zaprojektował halę. Problemem niemal każdej hali budowanej w tamtych czasach było zapewnienie bezpiecznego wyjścia w razie pożaru. – Myśmy to uzyskali w genialny sposób, poprzez umożliwienie bezpośredniego wyjścia na tarasy otaczające Okrąglak – opowiadał na łamach Nowej Trybuny Opolskiej Gottfried. Gdy 20 lipca 1968 – po 19 miesiącach budowy – halę otwarto, podkreślano, że Okrąglak jest najnowocześniejszym obiektem w Polsce. Hala kosztowała 25 milionów złotych, co w porównaniu do kosztu innych budowanych wówczas hal nie było wcale zawrotną sumą. Gdy w 1968 roku opolanie po raz pierwszy weszli do największej hali w regionie – byli nią zachwyceni.

 

TĘTNIĄCE SERCE WIELU WAŻNYCH WYDARZEŃ

W Okrąglaku nie brakowało wielkich wydarzeń sportowych. Wielokrotnie grała tu reprezentacja Polski. W latach 80-tych były to głównie spotkania towarzyskie w piłce siatkowej. Reprezentacja Polski pokonała tu m.in. 3-0 USA, 3-0 Brazylię, 3-1 Czechosłowację, 3-0 Jugosławię, 3-0 Włochy. Pod koniec XX i na początku XXI wieku była to mocno eksploatowana siatkarsko hala. Duża w tym zasługa wielokrotnych Mistrzów Polski – Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle, którzy swoje domowe spotkania na arenie europejskiej rozgrywali w Okrąglaku. W 2004 roku odbył się tu nawet turniej finałowy siatkarskiej Ligi Mistrzów. Wcześniej grały tu także dwie grupy podczas siatkarskich Mistrzostw Świata Juniorów. Reprezentacja Polski wygrywała tu także kwalifikacje do Mistrzostw Europy 2001 mężczyzn (3-0 z Izraelem, 3-0 z Belgią, 3-0 z Bułgarią) oraz do Mistrzostw Świata Kobiet 2002 (3-0 z Łotwą, 3-0 z Jugosławią, 3-0 ze Słowenią). Towarzyskie spotkania z reprezentacją Holandii grała też w Okrąglaku kadra Polski w futsalu. Warto wymienić także choćby kilka Gali Boksu Zawodowego z udziałem m.in. Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka.

Oprócz wydarzeń sportowych Hala przy ulicy Oleskiej miała olbrzymie powodzenie w organizacji różnego rodzaju targów i wystaw również o zasięgu międzynarodowym. Najczęściej były to wystawy kotów, psów, gołębi, Targi Motoryzacyjne, Targi Ślubne czy też Targi Budownictwa. Spora powierzchnia połączona z doskonałym położeniem obiektu powodowała jej wielką popularność, a co za tym idzie sporą eksploatację. Dach zaczął przeciekać, parkiet był mocno wysłużony i oprócz lig futsalu niegdyś najmocniejszych w Polsce i turniejów dla dzieci z cyklu „Biała Zima” lub „Wakacje w mieście” organizowanych przez Pawła Kiszkę (TKKF Szóstka) Okrąglak nie był w stanie przyjąć imprez z dawnej świetności. Po kilku latach warunkowego użytkowania strażacy wydali zakaz organizacji imprez masowych.

 

CO DALEJ Z „OKRĄGLAKIEM”?

Po czterdziestu sześciu latach użytkowania musiała zapaść decyzja: modernizacja czy wyburzenie? Trzeba było uratować Perłę Opola, która wkomponowała się w krajobraz miasta, więc rozpoczął się trwający 3 lata remont. Konstrukcja budynku nie została zmieniona i charakterystyczna kopuła w dalszym ciągu jest znakiem rozpoznawczym hali. Natomiast mocno zmieniło się jej wnętrze. Trybuny, które poprzednio były ułożone po okręgu w tej chwili tworzą prostokąt. To nie jedyna zmiana jaka dotknęła obiekt. Nowa hala ma pojemność około 3500 miejsc siedzących. Ledowe oświetlenie o mocy 2500 luxów spełnia najwyższe standardy. Nowoczesne nagłośnienie, przestronne szatnie czy też udogodnienia dla telewizji podnoszą rangę obiektu przy Oleskiej 70. Udało się poprawić akustykę, co sprawiło, że muzycy chętnie pytają o imprezy w HWS.

 

Majestatyczny cube czyli ekran ledowy zawieszony pod kopułą jest ułatwieniem dla oglądania widowisk sportowych i elementem nowoczesności. Oprócz doskonałej infrastruktury sportowej, osoby odwiedzające i korzystające z hali mogą skorzystać z centrum odnowy biologicznej i punktu gastronomicznego PUB „16”. Cały budynek otoczony jest parkingiem dla 250 pojazdów.

Pod koniec 2017 roku Hala Widowiskowo-Sportowa w Opolu była areną zmagań fazy grupowej Klubowych Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Zdaniem ekspertów i obserwatorów obiekt wraz z ludźmi zdał ten test celująco. Dalszą historię piszą wszyscy współcześnie odwiedzający nasz obiekt. Pisz tę historię z nami i Ty… już dziś…

 

Skip to content